Waar bent u naar op zoek?

‘Zijn martelaarschap is een krachtig getuigenis’

Interview met kerkhistoricus Wim Moehn over Guido de Brès

Dr. Henk Dijkgraaf
Door: Dr. Henk Dijkgraaf
Boekbespreking
Kerkgeschiedenis
15-01-2025

Als bijzonder hoogleraar Geschiedenis van het gereformeerde protestantisme aan de PThU namens de Gereformeerde Bond verzorgde prof. dr. W.H.Th. Moehn een wetenschappelijke editie van het eerste geschrift van Guido de Brès, 'Le Baston de la foy chrestienne', in het Nederlands vertaald als 'Het wapen van het christelijk geloof'.

We kennen De Brès vooral als de opsteller van de Nederlandse Geloofsbelijdenis. Maar wat weten we nog meer over hem? Eengesprek met een gepassioneerd kerkhistoricus.

Om te beginnen, wie was Guido de Brès en wat was zijn historische context?
‘Dan gaan we naar de 16e eeuw. We ontmoeten een glasschilder die in ieder geval werkte met vensterglas in kerken en ook beschilderde ramen maakte. Dat was zijn vak. Guido de Brès was iemand die gegrepen werd door de nieuwe leer – de leer van deReformatie. We weten niet precies onder wiens invloed dat gebeurde, maar het vond plaats in de zuidelijke Nederlanden, waar denieuwe leer al vroeg verspreid werd. Daar kwam hij ook snel in aanraking met de onder- drukking door de Spaanse koning.

Dit artikel gratis verder lezen?
Schrijf u in voor onze nieuwsbrief en lees de volledige tekst van dit artikel.

"*" geeft vereiste velden aan

Dr. Henk Dijkgraaf
Dr. Henk Dijkgraaf

is hoofdredacteur van De Waarheidsvriend.